Czy zakup nitownicy pneumatycznej się opłąca?

 

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać odpowiedni sprzęt do mocowania nitów, zarówno tych stałych jak i zrywalnych. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, do mocowania jakich powierzchni chcemy użyć nitów i czy planujemy jej używać profesjonalnie, czy raczej w warunkach domowych. Bardzo ważna jest też to, aby kupować jedynie markowe sprzęty do nitowania wysokiej jakości.

Najważniejsze zalety nitownic pneumatycznych

nitownice pneumatyczneWiększość osób, które chce używać nitów jako materiału łączeniowego, zastanawia się miedzy wyborem dwóch rodzajów sprzętu do nitowania – ręcznego albo pneumatycznego. Tworzenie połączenia z użyciem nitownicy pneumatycznej z pewnością będzie dla nas znacznie mniej męczące – nitownice pneumatyczne wykorzystują do łączenia materiałów wbudowane sprężarki powietrza, która wciska nit pomiędzy dwie różne powierzchnie. Siła energii pneumatycznej jest zazwyczaj regulowana, dzięki czemu można ją dopasować do twardości danej powierzchni. Biorąc to pod uwagę, nitownice pneumatyczne mają przewagę na tym ręcznymi pod tym względem, że do działania nie potrzebują angażowania siły naszych mięśni – pozwala to na pracę z tą nitownicą bez przerwy przez wiele godzin, co nie jest możliwe w przypadku nitownicy ręcznej, gdyż spowodowałoby to znaczne zmęczenie naszych dłoni. Z tego też względu nitownice pneumatyczne są używane najczęściej do montażu różnych części w zakładach produkcyjnych, gdzie można dzięki nim zamocować hurtowe wprost ilości nitów. Czy używanie nitownic pneumatycznych jest rekomendowane w przypadku użytkowników prywatnych? Niekoniecznie. Większość prac wymagających używania nitów w domu można bez problemu wykonać przy pomocy nitownic ręcznych. Dodatkowo nitownice pneumatyczne do dokładnego wykonywania prac mogą wymagać używania dodatkowych narzędzi, przez co nie rekomenduje się ich używania na przykład do prac na wysokościach. W innych przypadkach, szczególnie w przypadku rozbudowywanych linii produkcyjnych, używanie nitownicy pneumatycznej jest zalecane. Podczas wyboru dobrej nitownicy pneumatycznej trzeba zwracać uwagę na kilka czynników. Najważniejsze jest, aby wybrana nitownica pneumatyczna miała możliwość pracy oburęcznej – co wpływa na dokładność mocowania nitów, a także by była wyposażona w nowoczesny system szybkiej wymiany trzpieni.

Wybór odpowiedniego sprzętu do nitowania powinien być uzależniony od kilku czynników. Bardzo ważne jest, aby dostosować sposób zasilania tych urządzeń do warunków pracy związanej z mocowaniem nitów, oraz aby sprzęt pochodził od markowego producenta, co daje większa gwarancję bezproblemowego używania nawet przez dłuższy czas od zakupu.