Czym jest podłoga winylowa?

Inwestorzy szukający nowoczesnego materiału podłogowego mogą bez problemu zaopatrzyć się w panele winylowe, które jeszcze do niedawna w Polsce były zupełną nowością. Obecnie, duży wybór produktów pozwala na dopasowanie ich do stylistyki wnętrza i nadanie mu określonego charakteru. Podłoga winylowa może perfekcyjnie odwzorowywać podłogę wykończoną innymi materiałami, np. panelami laminowanymi, a nawet drewnianymi deskami.

Trwałe podłogi winylowe do domu

trwałe luksusowe podłogi winyloweIch największą zaletą jest trwałość. Trwałe luksusowe podłogi winylowe są odporne na uszkodzenia, zarysowanie i blaknięcie, a wytłoczone na nich wzory nie ścierają się. Co istotne, wyróżniają się także wodoodpornością, która znacznie zwiększa możliwości ich zastosowania. Panele z winyli są dźwiękochłonne, dzięki czemu podczas chodzenie i występuje efekt stukania. Na uwagę zasługuje prosta konserwacja paneli oraz komfort, jaki zapewniają użytkownikom – ich powierzchni w kontakcie ze skórą jest ciepłą i miękka w dotyku. Panele LVT są antystatyczne, więc nie przyciągają kurzu, dzięki temu są mniej podatne na zabrudzenia. Są nieszkodliwe dla zdrowia i przyjazne dla alergików. Bardzo ważną zaletą jest możliwość układania ich na ogrzewaniu podłogowym. Wynika to z ich niewielkiej grubości, która waha się w granicy od 2 do 7 mm, a także bardzo dobrego przewodnictwa cieplnego. Powoduje to szybkie nagrzanie się podłogi. Trzeba pamiętać, że panele winylowe na podłogówce zachowają optymalne właściwości zaleca się przyklejenie ich na odpowiedni klej. Parametry paneli winylowych różnią się. Jedne przypominają swoim deski, a inne płytki. O tym, jakie panele powinniśmy wybrać, decyduje grubość warstwy ścieralnej, która jest odmienna dla różnych modeli. Może ona wynosić 0,2 mm dla paneli o grubości 2 mm, 0,3 mm dla paneli o grubości 3 mm lub 0,55 dla tych o grubości 5 mm. Ze względu na ten parametr powstały klasy klasy użyteczności, dzięki temu dobierzemy odpowiedni rodzaj do przestrzeni domowych oraz publicznych. 

Należy pamiętać, że panele winylowe bez twardej płyty nośnej wymagają twardego i równego podłoża. Nie można kłaść ich na dowolnej powierzchni. Płytki, PCV lub laminat, który jest odporny na nacisk może stanowić podkład pod winyl. Klejone podłogi z winylu bardzo trudno jest usunąć. Wyroby bez certyfikatu, z niepewnych źródeł, mogą zawierać szkodliwe dla związki chemiczne i inne substancje. Niestety, panele winylowe nie podlegają recyklingowi i jedyny, skuteczny sposób na ich utylizację to wizyta w lokalnej spalarni śmieci.