Nowoczesne systemy grzewcze nie wymagają obsługi ani dużej ilości energii, by zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Coraz więcej mówi się o pompach ciepła, jako wygodniejszej i bardziej przyjaznej naturze alternatywie dla tradycyjnego spalania różnego rodzaju paliwa w kotłach centralnego ogrzewania. Jeśli stoimy przed wyborem metody ogrzewania naszego lokum, warto zastanowić się nad tą metodą.
Jak działają pompy ciepła?
Wspomniana pompa, w przeciwieństwie do tradycyjnego kotła, sama nie wytwarza ciepła. Ten sposób umożliwia jedynie pozyskanie go z otoczenia, to jest z powietrza, gruntu lub wody. Dzięki temu potrzebujemy dodatkowego paliwa, a dzięki wyeliminowaniu procesu spalania do atmosfery nie są emitowane żadne szkodliwe substancje i gazy, zatem jest to metoda najbardziej przyjazna środowisku. Nie musimy obawiać się, że jeśli temperatura za oknem spadnie poniżej zera system przestanie działać prawidłowo – przykładowo pompa ciepła LG dostarcza optymalną ilość ciepła nawet przy spadku temperatury na zewnątrz do -25 stopni Celsjusza. W tym przypadku mamy także funkcję podgrzewania wody użytkowej, która może osiągnąć nawet 65 stopni. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest funkcja chłodząca, przydatna zwłaszcza w czasie letnich upałów. Można zatem stwierdzić, że inwestując w jedno urządzenie, zyskujemy zarówno możliwość ogrzania domu, tak jak w przypadku klasycznych kotłów, jak i ochłodzenia, które zwykle kojarzymy z klimatyzatorem. Do wyboru mamy urządzenia, które montuje się wewnątrz domu, jak i jednostki z przeznaczeniem na zewnątrz budynku. Co prawda, jest to idealne rozwiązanie dla lokali, które nie zostały wyposażone w oddzielną kotłownię, jednak nie zawsze jest to dobry wybór, gdyż warunki atmosferyczne, panujące na dworze mogą niekorzystnie wpływać na wydajność pompy. Oczywiście nie jest to regułą, wszystko zależy od wyboru konkretnego modelu i producenta oraz od specyfiki danego budynku, zatem zawsze przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto skonsultować swoją decyzję ze specjalistą.
Coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalają na konstruowanie energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań ogrzewania budynków. Do takich systemów z pewnością zaliczyć można pompy ciepła, o których w ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno, a producenci prześcigają się w konstruowaniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, spełniających szereg dodatkowych funkcji. Dzięki temu użytkownicy są w stanie wybrać model idealnie spełniający ich potrzeby.