Elastyczne podłoże do ujeżdżalni

Być może mieliście kiedyś okazję obserwować treningi jeździeckie na specjalnej arenie. Jazda konna to wspaniały sport, mający wielu miłośników i kibiców, nic zatem dziwnego, że stosunkowo często odbywają się różnego rodzaju zawody i pokazy. By jeździć konno, trzeba najpierw odpowiednio przygotować podłoże, by zwierzę nie doznało kontuzji podczas treningu. W jaki sposób należy to zrobić, by zachować zasady bezpieczeństwa?

Cechy podłoża kwarcowego

elastyczne podłoże kwarcoweKażdy, kto obserwował kiedykolwiek trening adeptów konnej jazdy, zapewne zwrócił uwagę na charakterystyczną arenę, na której znajdują się przeszkody. Zazwyczaj jest ona wyłożona specjalnym materiałem, który ma zminimalizować ryzyko kontuzji u konia, a także i u jeźdźca. Konstrukcja podłoża ujeżdżalni musi zapewnić odpowiednią przyczepność i wilgotność, tak by jazda była bezpieczna. Elastyczne podłoże kwarcowe jest chętnie wybierane przez właścicieli stadnin i ujeżdżalni, gdyż dzięki swoim niezwykłym właściwościom jest w stanie sprostać największym wyzwaniom. Drobnoziarnisty piasek kwarcowy – główny składnik podłoża, jest wytrzymały i odporny na różne warunki środowiskowe i oddziaływania zewnętrzne. Dzięki temu podłoże nie ulega zniszczeniu pod końskimi kopytami i może służyć wierzchowcom i jeźdźcom przez długie lata. Bardzo ważnym aspektem doboru odpowiedniego podłoża jest odpowiedni stopień twardości. Podłoże kwarcowe nie rozsuwa się podczas ruchu konia, dzięki temu ten może utrzymać prawidłowy chód. Jest ono zarazem elastyczne, co sprawia, że zwierzę nie męczy się podczas ruchu, zminimalizowane jest również ryzyko uszkodzenia nóg wierzchowca i innych przykrych wypadków, których wolelibyśmy uniknąć. Wybierając podłoże kwarcowe mamy również pewność, że będzie ono utrzymywało prawidłowy poziom wilgoci, optymalny dla zwierząt i ludzi. Wybór odpowiedniego podłoża do ujeżdżalni to gwarancja dobrego treningu i udanych zawodów. Elastyczne kwarcowe podłoże jest w stanie zapewnić nie tylko bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, ale też i komfort użytkowania przez wiele lat.

Miłośnicy jazdy konnej z pewnością zgodzą się, że jest to jeden z najprzyjemniejszych sportów, pozwalających nawiązać głęboką więź między człowiekiem a zwierzęciem. Jak każdą dyscyplinę, trzeba jednak uprawiać ją z głową. Podłoże ujeżdżalni, gdzie trenujemy, powinno być tak skonstruowane, by zapobiegać kontuzjom i wypadkom. Jeśli wykorzystamy w tym celu piasek krzemowy, możemy zyskać pewność, że jazda konna będzie prawdziwą przyjemnością dla wierzchowca i jego jeźdźca.