Gruzińskie powody pracy w Polsce

Stopa bezrobocia panująca obecnie w Gruzji wynosi około 12%. W standardach europejskich jest to duże bezrobocie. Podobnie sytuacja jest odczuwalna w samej Gruzji. Jest to jedna z przyczyn emigracji zarobkowej Gruzinów do Polski. Kolejnym, dosyć istotnym powodem coraz częstszych migracji zarobkowych z Gruzji do Polski jest niestabilność polityczna Gruzji oraz kwestia bezpieczeństwa narodowego. Sytuacja, przez samych Gruzinów jest określana jako niepewna.

Polska bliżej Gruzji niż myślisz

pracownicy z gruzjiNad Morzem Czarnym znajduje się jeden z najpiękniejszych rejonów turystycznych wybrzeża Morza Czarnego – Batumi. Słynący z legendarnej gościnności Gruzini uczynili to miejsce jednym z najczęściej odwiedzanym miejsc w całym byłym ZSRR. Każdego lata jest tutaj pełno Rosjan, Ukraińców, a także, coraz częściej, Polaków. Na skutek rosyjskich prowokacji Abchazja i Osetia Południowa w sposób jednogłośny zerwały współpracę na szczeblu centralnym z rządem w Gruzji. Dzisiaj znane są pod nazwą republik separatystycznych. Rok w rok, sytuacja w Osetii Południowej i Abchazji staje się coraz gorętsza. Widzą to również zwykli mieszkańcy Gruzji, którzy pod wpływem dużego bezrobocia i niepewności związanej z bezpieczeństwem Gruzji szukają stabilności w Polsce. Gruzini, znani ze swojej gościnności, idealnie nadają się do pracy w branży hotelarskiej. Usprawnienie w ruchu wizowym pomiędzy Unią Europejską a min. Gruzją, sprawiają że opłaca się sprowadzać z Gruzji nawet niewykwalifikowanych pracowników, którzy mogą w sposób efektywny zasilać szeregi polskich firm w branży produkcyjnej czy automotive. Pracownicy z Gruzji świetnie pracują również w branży budowlanej. Posiadają znakomicie rozwinięte umiejętności interpersonalne, porozumiewają się zazwyczaj w dwóch językach: angielskim i rosyjskim. Pod względem stylu życia i wyznawanych wartości, mentalnie Gruzini są bardzo bliscy Polakom: umiłowanie wolności, patriotyzm, a także przywiązanie do wartości rodzinnych sprawiają, że Gruzini czują się w Polsce bardzo dobrze.

Tbilisi, stolica Gruzji oraz Batumi są miejscami, z którymi Polska utrzymuje bezpośrednie połączenie lotnicze. Wpływa to w sposób znaczny na komfort pracy w Polsce pracowników z Gruzji. W święta narodowe, w czasie urlopów mogą oni swobodnie i w szybki sposób przedostać się do swojego kraju i spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. Jest to bardzo ważny, ale rzadko omawiany aspekt funkcjonowania w Polsce pracowników z zagranicy, ale jest o niebagatelnym znaczeniu dla dobrej aklimatyzacji i dobrego życia w Polsce.