Hydroizolacja balkonów i tarasów

Projektując lub wykonując balkon, czy taras niemal automatycznie wykonuje się izolację przeciwwilgociową. Dla projektantów i wykonawców jest to na tyle powszechna procedura, że w całym tym chaosie budowy nie zwraca się już uwagi na to, dlaczego się ją stosuje i jakie daje korzyści przyszłym lokatorom. Takie mechaniczne wykonywanie projektów może być przyczyną późniejszych awarii, dlatego warto znać powody, dla których decydujemy się na dane rozwiązania.

Dlaczego izolacja przeciwwilgociowa tarasów jest taka ważna?

hydroizolacja tarasówOczywiste jest, że izolacja przeciwwilgociowa tarasów i balkonów jest niezwykle istotnym zabezpieczeniem tych elementów przed działaniem wody, jednak jakie konsekwencje może za sobą nieść pominięcie tej warstwy? Przede wszystkim woda może w łatwy sposób przesączyć się przez nośne warstwy konstrukcji, powodując korozję elementów stalowych, tym samym uszkadzając ją. Woda może przesiąkać do ściany, na której opiera się cała konstrukcja powodując jej zawilgocenie, tym samym powodując pojawienie się pleśni i grzybów na ścianach wewnętrznych, pękanie tynków i farb, a także obniżając izolacyjność cieplną całej ściany, co wpływa na zwiększone rachunki za pobór energii cieplnej. Ponadto niezwykle ważne jest odpowiednia hydroizolacja tarasów, które znajdują się bezpośrednio nad innymi pomieszczeniami. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przeciwwilgociowego z pewnością spowoduje przesiąkanie wody przez warstwę nośną do elementu konstrukcyjnego stropu, powodując uszkodzenia tynków i farb na suficie pomieszczenia i podobnie jak w przypadku ścian – wykwit grzybów i pleśni, a także obniżenie izolacji termicznej elementu. Powodów, dla których należy w projekcie balkonu i tarasu zawrzeć izolację przeciwwilgociową jest mnóstwo, jednak tak samo istotne jest jej odpowiednio staranne wykonanie. Tarasy i balkony to elementy pracujące, czyli podlegają wysokim naprężeniom i odkształceniom. Zastosowanie zwykłej, sztywnej folii mogłoby skończyć się jej uszkodzeniem, dlatego do tego typu konstrukcji należy wybierać materiały, które przeniosą naprężenia, jak elastyczna folia przeciwwilgociowa lub specjalne masy i szlamy izolacyjne. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie kąty nachylenia konstrukcji tarasu i dachu od ściany izolację krawędzi łączących je ze ścianą zewnętrzną budynku, a także izolację otworów na barierki.

Odpowiednio wykonana izolacja przeciwwilgociowa tarasu i balkonu zapewni bezpieczeństwo przez szkodliwym działaniem wilgoci nie tylko konstrukcji samej w sobie, lecz także ścian z nią sąsiadujących i znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Zawilgocenia ścian są niezwykle trudne i kosztowne do naprawy, dlatego już na etapie projektowania i budowy należy zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie hydroizolacji elementów, które tego wymagają.