Branża transportowa działa w taki sposób, że większość kierowców jeździ w oparciu o własną działalność gospodarczą w oparciu o umowę o współpracę. Duża firma logistyczna zatrudnia kierowców z własnym samochodem ciężarowym i następnie rozlicza wynagrodzenie na podstawie wystawionej faktury. Chcąc jeździć dla takiego przewoźnika trzeba prowadzić własną firmę i posiadać własny samochód ciężarowy. Dzisiaj na szczęście nie jest to duży problem, bo ciągnik siodłowy i przyczepę można wziąć w leasing.
Zakup ciągnika siodłowego sfinansuje bank
Wzięcie leasingu na ciągnik siodłowy jest bardzo proste, chociaż trzeba w tym celu posiadać odpowiednią ilość gotówki wystarczającą na pokrycie wkładu własnego. Większość banków i firm leasingowych finansuje zakup ciągnika z przyczepą już od pierwszego dnia działalności gospodarczej. Jeśli chcemy jeździć dla przewoźnika, który zatrudnia w oparciu o własną działalność to najpierw musimy ją założyć w odpowiednim urzędzie. Następnie możemy udać się do banku i zapytać o warunki leasingu. Chcąc wziąć w leasing używany ciągnik siodłowy musimy mieć przynajmniej dziesięć procent wartości w gotówce na wkład własny. Wysokość wkładu własnego zależy od kilku czynników. Samo leasingowanie polega na tym, że płacimy bankowi miesięczne raty leasingowe. Własność pojazdu jest po stronie banku, dopóki nie zapłacimy ostatniej raty wykupu. Chcąc pracować w transporcie i jeździć własnym samochodem ciężarowym można zakupić go za gotówkę i amortyzować. Mając tyle gotówki można wziąć w leasing nawet więcej niż jeden ciągnik siodłowy. Każdy sposób na zakup samochodu jest dobry, ale leasing ma bardzo wiele plusów. Między innymi taki, że raty leasingowe bardzo często nie obciążają naszej zdolności kredytowej. Poza tym, kupując używany ciągnik siodłowy, możemy czuć się bezpieczniej, jeśli zakupu dokona w naszym imieniu bank. To zawsze dla sprzedającego jest dodatkową presją, żeby z samochodem było wszystko w jak najlepszym porządku.
Kierowcy samochodów ciężarowych bardzo często jeżdżą dla dużych firm transportowych pracując w oparciu o własną działalność gospodarczą. Ma to wiele plusów, jak chociażby ułatwione formalności związane z zakupieniem ciągnika siodłowego i naczepy. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą można wziąć samochód w leasing. Trzeba wówczas wpłacić wkład własny, na który trzeba mieć przynajmniej dziesięć procent wartości pojazdu. Leasing to najprostszy sposób na zakup używanego zestawu, ale można równie łatwo sfinansować zakup nowego ciągnika siodłowego.