Niezawodne filtry powietrza

Otrzymywanie i dostarczanie oczyszczonego powietrza ze środowiska zewnętrznego do różnego rodzaju lokali to obecnie bardzo powszechny trend. Zauważalne zmiany klimatyczne powodują, że oprócz urządzeń wentylacyjnych w naszej szerokości geograficznej coraz częściej korzysta się z klimatyzacji i innych urządzeń nawiewowych. Wszystkie one od tych najbardziej skomplikowanych po najprostsze urządzenia wymagają zastosowania filtrów powietrza zapobiegających awarii sprzętu. Ale przede wszystkim chodzi o dopływ do lokali mieszkalnych i użyteczności publicznej oczyszczonego powietrza. Wiele specjalistycznych filtrów jest również stosowanych w różnych branżach przemysłu.

Rodzaje i budowa filtrów powietrza

wydajne filtry kasetoweMnogość rodzajów urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, nawiewowych czy odpylających  wymaga od producentów wytwarzania różnego typu filtrów powietrza. Ilość typów filtrów powietrza jest również determinowana koniecznością dopasowania do eliminacji poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń. Najprostszym rodzajem filtrów stosowanych głównie w przemyśle są worki filtracyjne występujące w wielu odmianach. Pod względem komplikacji budowy nieco wyżej od worków filtracyjnych są filtry kieszeniowe, które składają się z różnej liczby kieszeni przypominających worki. Worki filtracyjne oraz filtry kieszeniowe cechują się progresywną budową struktury materiału filtracyjnego dzięki czemu możliwy jest duży przepływ powietrza i jednoczesne bardzo dobre filtrowanie z zanieczyszczeń stałych. Następne, bardziej skomplikowane rodzaje filtrów to modele kompaktowe i kasetowe. Produkowane obecnie wydajne filtry kasetowe występują w formie filtrów płaskich oraz plisowanych. Ich konstrukcja w obu przypadkach opiera się na ramce wykonanej ze stali najczęściej ocynkowanej, z tworzywa sztucznego lub z kartonu. Do ramek przymocowana jest włóknina filtracyjna wykonana z różnych materiałów. Najczęściej są to włókniny z poliestru, poliamidu, włókna szklanego oraz siatek metalowych w przypadku filtrów tłuszczowych. Aby uzyskać zdolność filtra do pochłaniania niekorzystnych zapachów producenci wprowadzili metodę nawęglania węglem aktywowanym.

Większość producentów filtrów powietrza oferuje usługę wykonania ich na indywidualne zamówienie. Dotyczy to kształtu, wielkości, klasy oczyszczania oraz charakteru eliminowanych zanieczyszczeń. Filtry powietrza są produkowane zgodnie z normami, które muszą być bezwzględnie przestrzegane dla różnego rodzaju urządzeń i lokali użyteczności publicznej. W naszej krajowej nomenklaturze występują trzy klasy oczyszczania filtrów. Są to filtry wstępnego oczyszczania najczęściej oznaczane literą G, średniego oczyszczania M i wysokiego F. Jako filtry absolutne są też wykorzystywane bardzo specjalistyczne filtry. Całą gamę filtrów obecnych na rynku można zobaczyć na stronach internetowych producentów.