Nowoczesne zdalnie sterowane samochody

Zdalnie sterowane samochody były zabawkami, które wiele osób pamiętało z dzieciństwa. Nie były to zbyt skomplikowane pojazdy, mające tylko podstawowe funkcje. Jednak były one ciągle niezwykle popularne, nawet wśród osób dorosłych. Bardzo duże zainteresowanie oczywiście spowodowało powstanie coraz to lepszych i bardziej profesjonalnych pojazdów zdalnie sterowanych, często zaawansowanych do tego stopnia, iż trudno było je już określić jako najzwyklejsze zabawki.

Zaawansowane pojazdy zdalnie sterowane

profesjonalne samochody rcZawody i pokazy takich pojazdów organizowane były niemal od początku ich istnienia, aczkolwiek coraz częściej były one również pokazami najnowszych technologii, stosowanych w zaawansowanych samochodach zdalnie sterowanych. Nowoczesne, profesjonalne samochody rc były bowiem pojazdami bardzo zaawansowanymi konstrukcyjnie, niejednokrotnie wzorowanymi na pełnowymiarowych modelach samochodów osobowych lub nawet maszynach ciężkich. Zamiast zwykłych baterii, używanych bardzo często do zasilania najprostszych samochodów rc, w profesjonalnych pojazdach stosowano najczęściej akumulatory litowo polimerowe o wysokiej mocy, umożliwiające użycie mocniejszych silników, a tym samym zwiększające znacznie osiągi pojazdu. Najbardziej skomplikowane i złożone zdalnie sterowane samochody były napędzane miniaturowymi silnikami spalinowymi, różniącymi się od pierwowzorów wyłącznie rozmiarami. Samochody te mogły osiągać prędkości, których można było oczekiwać od pojazdów osobowych, więc pokazy z ich udziałem były bardzo widowiskowe. Istniało wiele gotowych modeli zaawansowanych samochodów rc, aczkolwiek weterani z dużym stażem preferowali tworzyć pojazdy od podstaw, czasem na bazie już istniejącej konstrukcji, a czasem wyłącznie wedle własnego pomysłu. Były to pojazdy zarówno wyścigowe jak i terenowe, a ich wygląd zewnętrzny różnił się w zależności od upodobań konstruktora.

Niejednokrotnie zdarzało się iż takie pojazdy wyposażane były w bardzo nowoczesne układy elektroniczne i kamery pokładowe, nie tylko ułatwiające sterowanie, ale również umożliwiające rejestrację pokazu z poziomu samego pojazdu. Inne posiadały automatyczne programy sterujące, stosowane w wysokiej klasy dronach, pozwalające na zaprogramowanie trasy i czasu jazdy, oraz prędkości. Tuning pojazdów zdalnie sterowanych był bardzo popularnym zajęciem, dlatego też wielu producentów najbardziej renomowanych modeli rc zaczęło również wprowadzać na rynek serie części i podzespołów do ulepszania dowolnych pojazdów, i modyfikacji ich osiągów.