Działalność gospodarcza w wyniku której generowane odpady niebezpieczne musi postarać się o specjalne oznaczenie, a także sposób utylizacji. Odpady nie mogą szkodzić lokalnej społeczności oraz naturze, a także nie mieć wpływu na globalny ekosystem. Tym samym wiedza na temat kodów odpadów jest niezbędna i każdy przedsiębiorca musi ją posiadać. Są to informacje niezbędne do prowadzenia działalności. Czy w tym roku oraz w przyszłym planowane są jakieś zmiany? Okazuje się, że można być spokojnym.
Zmiany kodów odpadów niebezpiecznych
Polskie prawo ma to do siebie, że po zmianie ustroju jest cały czas normowane. Dlatego przedsiębiorca musi mieć na uwadze wszelkie zmiany. Jeśli chodzi odpady niebezpieczne – obowiązujące kody w roku dwa tysiące siedemnastym oraz dwa tysiące osiemnastym nie zmieniają się. Komisja, która zajmuje się tymi kodami nie stwierdziła żadnych zmian dla środowiska, ani nawet ulepszeń metody utylizacji. Jak sprawa wygląda w przyszłym roku? Trudno jest ocenić, jakie dokładnie kody będą obowiązywać, ale planuje się wprowadzenie kilku modyfikacji. Pierwszą z nich będzie zmiana kodu odpadów medycznych, w szczególności stomatologicznych. Wiąże się to z wprowadzenie innej metody ich utylizacji. Ma to być łatwiejsze, a co najważniejsze dużo sprawniejsze. Dzięki temu zostanie ograniczona liczba formalności. Jeśli prowadzisz działalność przemysłową, a dokładnie hutniczą, odpady z surówki metalurgicznej będą mogły być składowane w większych ilościach, ponieważ stwierdzono, że nie stanowi to zagrożenia dla społeczności lokalnej oraz natury. Jednak, aby móc posługiwać się nowym kodem trzeba też zmienić sposób przechowywania. Na terenie firmy musi znaleźć się wgłębienie, w którym odpady będą częściowo zalegać. Wychodzi na to, że większych zmian nie będzie. Branże, które zauważą inny kod nie muszą się martwić zaostrzeniami. Komisja działa w taki sposób, aby nie tylko poprawić środowisko, ale także komfort prowadzenia działalności gospodarczej, a także zmniejszyć ilość niezbędnych formalności.
Projekt dotyczący zmiany kodów nie został jeszcze przegłosowany, ale prognoza mówi, że jest duża szansa na wprowadzenie go do życia. W dwa tysiące dziewiętnastym roku możemy spodziewać się niewielkich zmian, które dotkną około pięciu procent polskich przedsiębiorców. Nie zostaną do tego doliczone żadne opłaty dodatkowe, więc planowanie budżetu na przyszły rok nie sprawi problemu. Polecam jednak śledzić zmiany w tym projekcie, gdyż jak wiemy, do końca roku pozostało jeszcze prawie dwa miesiące.