Panele operatorskie – zasady programowania

Za pomocą panelu operatorskiego, operator steruje ciągiem produkcyjnym. Jego rola polega na wpisywaniu newralgicznych wartości do procesu produkcji, czyli na przykład liczby sztuk do wyprodukowania, oraz na obserwacji i reagowaniu na to co dzieje się podczas całego procesu. Panel dla operatora powinien zawierać wszystkie niezbędne dla niego funkcję, a także posiadać odpowiednie możliwości sterownicze. Nie powinno także zabraknąć funkcji związanych z bezpieczeństwem.

Zasady programowania paneli operatorskich

panel operatorski - programowanieCo jest najważniejsze jeśli chodzi o programowanie panelu dla operatorów? Oczywiście dla wielu jest to jasne, że chodzi o funkcjonalność, jest to jednak kwestia oczywista, a skupienie się tylko na niej może przynieść nieoczekiwane efekty. Panel sterowniczy oprócz samej funkcjonalności musi posiadać także odpowiednią czytelność, o czym zapomina wielu programistów. Na szkoleniach związanych z programowaniem paneli, te kwestie są często dość mocno poruszane. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o takie elementy jak panel operatorski – programowanie go, w sposób właściwy jest niezwykle ważne zarówno dla wydajności, jak i bezpieczeństwa całego procesu produkcyjnego. Operator nie może czuć się zagubiony pośród dziesiątek elementów znajdujących się na ekranie. Dla niego niektóre z tych elementów mają większe priorytety niż inne i powinien się na nich własnie skupiać. Profesjonalni programiści realizują to w ten sposób, że podkreślają najbardziej wartościowe elementy, poprzez nadanie im jaskrawych barw, na tle mniej istotnych elementów. Te mniej istotne ikony można także narysować na ekranie za pomocą odcieni szarości, lub poprzez ich pomniejszenie. W przypadku wystąpienia jakiejś sytuacji panel może nas o tym poinformować, poprzez zaznaczenie danego elementu na czerwono. Takie podejście do graficznej realizacji panelu pozwala skupić się na bardzo istotnych elementach, a także odpowiednio szybko zareagować, na nieprzewidywalne sytuacje. Nie byłoby to tka wydajne, gdyby wszystko na ekranie zlewało się w jednolite barwy.

Zasady programowania paneli sterowniczych są poruszane nie tylko na szkoleniach, ale także w zwykłych podręcznikach do programowania. Także tych, które pochodzą od producentów systemów automatyki. Wiedzą oni, że właściwe podejście do tego zagadnienia jest ważne, dlatego starają się tą wiedzą dzielić, z jak największą liczbą programistów. Operatorzy na pewno docenią takie podejście, które w gruncie rzeczy ma za zadanie ułatwić im wykonywanie codziennych obowiązków.