Prawidłowa ochrona roślin w warmińsko-mazurskim

Każde województwo stosuje inne środki ochrony roślin. Zauważyłem to podczas pracy w inspektoracie do spraw upraw ekologicznych. Tym razem przyjrzę się województwo warmińsko-mazurskim. Różne środki uzależnione są również od tego, jakie rośliny się uprawia na danym terenie. W tym okręgu najczęściej zobaczymy kukurydzę oraz ziemniaki. Rośliny chroni się przed owadami oraz gryzoniami, a nie przed chwastami. To dzięki rozmiarowi kukurydzy, a także wytrzymałości ziemniaka.

Jakie środki ochrony roślin stosują w warmińsko-mazurskim?

popularne środki ochrony roślin w warmińsko-mazurskimAnalizując pierwszą roślinę, czyli kukurydzę trzeba określić, jakie cechy ona posiada. Przede wszystkim jest to mocna, wysoka roślina, którą nie przytłumią żadne chwasty. Kukurydzę trzeba więc pryskać przeciw owadom. Popularne środki ochrony roślin w warmińsko-mazurskim to nawozy na bazie składników naturalnych oraz chemicznych. Do tej pierwszej grupy zaliczają się substancje, które kojarzy każdy człowiek, między innymi nikotyna. Dzięki niej owady nie chcą przebywać na terenie uprawy. Do tych drugich trzeba zaliczyć fosforany. Żadne z nich nie są szkodliwe dla organizmu człowieka, dlatego można je stosować. Ziemniak to roślina, która bardzo często jest zjadana przez stonkę ziemniaczaną. Aby się jej pozbyć trzeba użyć preparatów organicznych. Również nie zwraca się uwagi na rośliny rosnące w pobliżu, ponieważ ziemniak rośnie pod ziemią. Jest to roślina okopowa, która daje sobie radę w każdych warunkach. Nawozy organiczne powstają na bazie popularnego w rolnictwie tradycyjnym obornika oraz kompostu. Tutaj każdy specjalista potwierdzi, że są to bardzo popularne środki i cieszą się dobrą opinią. Jednocześnie wykazują się skutecznością oraz są neutralne dla człowieka. Sposób ochrony roślin takimi metodami znany jest od kilku stuleci. Myślę, że tacy rolnicy zasługują na miano ekologicznych, ponieważ do produkcji żywności korzystają z produktów, które pochodzą z odpadów spożywczych. Najbardziej ekologiczne i ekonomiczne metody jednocześnie.

Województwo warmińsko-mazurskie wypada bardzo dobrze na tle innych części naszego kraju. Rolnicy wiedzą jak korzystać z dostępnych w sklepach rolniczych środków, dlatego nie mają problemu ze szkodnikami, ani złym dawkowaniem nawozów. W tym rejonie kraju mamy najwięcej gospodarstw, które otrzymały status ekologicznych. Dodam, że nie jest łatwo go uzyskać, ponieważ aby to zrobić wykonuje się szereg badań dotyczących gleby, roślin, a nawet sąsiednich działek. Środki ochrony roślin wykorzystywane są prawidłowo i jako inspektor nie mam powodu, by się do tego przyczepić.