Obowiązkiem każdego właściciela kota jest wykonanie odpowiednich szczepień. To dzięki nim zwierze uzyskuje odporność na konkretne choroby, które bardzo często mogą zagrażać jego życiu i zdrowiu. Szczególnie dotyczy to właścicieli kotów wychodzących, ale warto pamiętać, że i te niewychodzące są narażone na zachorowanie. Regularne szczepienie wykonuje się nie tylko w przypadku kociąt, ale również kiedy osiągną one wiek dorosły.
Co warto wiedzieć o szczepieniu?
Szczepienia chronią naszych pupili prawie w 100% przed bardzo groźnymi chorobami. Ochronne szczepienie kota polega na szczepieniu podstawowym oraz dodatkowym. Te drugie chronią nasze zwierze przed taką chorobą jak FeLV, czyli kocią białaczką. Jeżeli kot na nią zachoruje w wielu przypadkach kończy się to dla niego śmiercią. Małe kocięta otrzymują pierwsze przeciwciała, które chronią je przed chorobami wraz z mlekiem matki. Są one w stanie zapewnić im ochronę maksymalnie do dwunastego tygodnia życia. Dlatego też pierwsze szczepienie należy wykonać przed ukończeniem tego okresu. Najbardziej narażone na choroby są koty wychodzące dlatego już na tym etapie życia warto zadecydować czy nasz kot będzie wychodził na dwór i znikał na długie godziny czy też przebywać będzie głównie w domu. Zalecanymi szczepieniami dla każdego kota są te, które chronić go będą przed trzema wirusami. Wszystkie one wywołują groźne i powszechne choroby zakaźne kotów. Pierwszym z nich jest FPV czyli wirus panleukopenii. Inaczej nazywa się go kocim tyfusem. Jest on najgroźniejszy dla kociąt w wieku do czwartego miesiąca. Bardzo trudno jest go zwalczyć i jest mocno zaraźliwy. Człowiek oraz inny gatunek zwierzęcia się nie zarazi, jednak w przypadku kotów wirus ten przenosi się bardzo szybko. Cechuje się również zdolnością przetrwania w środowisku. Drugim wirusem jest FCV czyli kaliciwirus kotów. Jest to jeden z wirusów, który wywołuje on koci katar, czyli zakażenie górnych dróg oddechowych. Tą chorobę bardzo trudno się zwalcza i często doprowadza do powikłań. Ostatnim wirusem jest FHV-1 czyli herpeswirus kotów. To drugi wirus wywołujący katar koci jest on jednak bardziej zjadliwy od pierwszego. Szczepienie chroni kota przed chorobą jednak może uczynić go nosicielem bezobjawowym, który zarazi inne nieszczepione koty. W szczepienia dodatkowe wchodzi ochrona przed wścieklizną, białaczką kotów, chlamydiozą oraz grzybicą.
Nie ważne jest czy nasz kot jest wychodzący czy też niewychodzący. Każdy z osobników jest narażony na zarażenie się chorobami zakaźnymi. Dlatego też nawet jeżeli nasz kot nie opuszcza miejsca zamieszkania to powinien zostać zaszczepiony chociaż przeciwko podstawowym wirusom. Kota możemy szczepić wyłącznie jeżeli jest zdrowy i odrobaczony. Pierwsze szczepienie powinno zostać wykonane między ósmym, a dziewiątym tygodniem życia kociąt. Warto pamiętać, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.