Współczesny park maszynowy firm zajmujących się produkcją wyrobów z drewna wygląda bardzo imponująco. Nowoczesne urządzenia cechują się bardzo wysoką precyzją oraz oszczędnością wykorzystania surowca. W ten oszczędnościowy trend wpisują się używane od wielu już lat rębaki do drewna. Służą one przede wszystkim do przetwarzania odpadów pozostałych po wycince drzew oraz po cięciach pielęgnacyjnych. Dzięki rębakom z odpadów uzyskuje się drewniane zrębki służące do produkcji ekologicznego opału. Powstały materiał wykorzystuje się również szeroko w branży ogrodniczej. Na rynku występuje bardzo duża grupa różnorodnych rębaków do drewna o zastosowaniach profesjonalnych oraz hobbystycznych.
Rodzaje rębaków do drewna
Rębaki do drewna to urządzenia oferowane w wielu bardzo różnorodnych parametrach pracy. Mamy do dyspozycji ogromne urządzenia gąsienicowe o wybitnych możliwościach przetwórczych, najszerzej reprezentowaną grupę o średnich parametrach pracy oraz małe urządzenia najczęściej elektryczne do wykorzystania w przydomowych ogrodach. Główną linią podziału rębaków jest zastosowany w nich napęd. Według tego kryterium wyróżniamy rębaki napędzane silnikami elektrycznymi, silnikami spalinowym oraz wałami odbioru mocy (WOM) z ciągnika. Niezależnie od tego jaki rodzaj napędu zostanie użyty budowa rębaka opiera się na tych samych modułach. Do podstawowych należy lej lub otwór podawczy do aplikacji materiału drzewnego, mechanizm tnący oparty na nożach montowanych na tarczach lub bębnach, ramię wyrzutowe oraz napęd. Najszersze obecnie zastosowanie mają rębaki mobilne umożliwiające dotarcie do miejsca pracy w terenie co przynosi duże oszczędności czasu pracy i w efekcie finansowe. Najczęściej rolę rębaków mobilnych pełnią urządzenia spalinowe zamontowane na przyczepach lub ramach kołowych. Odrębną i bardzo ciekawą grupę mobilnych rębaków do drewna stanowią urządzenia współpracujące z ciągnikami. Napęd na mechanizm tnący rębaka przenoszony jest z silnika traktora za pomocą wału odbioru mocy. Rębak zaopatrzony jest w sprzęgło umożliwiające nagłe odcięcie napędu w razie potrzeby. Aby uzyskać wydajny rębak ciągnikowy należy dokładnie dopasować parametry pracy urządzenia przedstawione przez producenta z ilością obrotów silnika traktora. W przypadku braku odpowiedniego dopasowania urządzenie nie będzie pracować efektywnie, a nawet może ulec poważnej awarii. Rębaki ciągnikowe mocuje się na ciągniku na trójstopniowym układzie zawieszenia choć bywają modele kołowe podczepiane za ciągnikiem.
Mobilne rębaki do drewna to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów. Przy ich wykorzystaniu pracę wykonuje się bezpośrednio w terenie, a przy zastosowaniu rębaków ciągnikowych istnieje możliwość poruszania się po trudnym terenie. Rębaki do drewna ulegają ciągłej ewolucji i stają się coraz bardziej wydajne i trwałe. Zastosowanie nowoczesnych materiałów i podzespołów napędzanych hydraulicznie daje w efekcie urządzenia bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Pełną ofertę producentów rębaków do drewna można znaleźć na ich stronach internetowych.