Sprawdzona usługa księgowa

W dużych miasta działa nawet kilkadziesiąt, jak nie kilkaset biur rachunkowych, które w obecnych czasach nie narzekają na brak klientów. Korzystanie z usług biur jest dla przedsiębiorców tanim i wygodnym rozwiązaniem, bo mają zapewnioną kompleksową obsługę za nieduże pieniądze. Ceny abonamentów zależą od wielu czynników i zawsze są indywidualnie ustalane z każdym klientem.

Kto korzysta z usług księgowych?

usługi księgoweProwadząc firmę trzeba mieć na uwadze wysokość miesięcznych kosztów i przychodów, ponieważ to one w dużej mierze wpływają na wysokość podatków. Każdy przedsiębiorca chce płacić jak najniższe podatki oraz mniej niskie koszty, więc stara się oszczędzać w tych obszarach, w których jest to możliwe. Im mniejsza firma, tym bardziej liczy się wydana każda złotówka. Z tego powodu mali i średni przedsiębiorcy najczęściej wybierają usługi księgowe świadczone przez biura rachunkowe, a nie zatrudniają samodzielnych księgowych w firmie. Ponieważ nowy pracownik w firmie równa się spory wydatek, to przedsiębiorcy szukają tańszych rozwiązań. Usługi są realizowane przez zewnętrzne biuro, które zatrudnia najczęściej kilka samodzielnych księgowych zapewniających ciągłą obsługę firm. Każda z nim ma przydzielone konkretne firmy do rozliczenia, dlatego praca w biurze przebiega bez zakłóceń. Księgowi z biura są tak samo doświadczeni jak księgowi zatrudnieni w firmach, z tą różnicą, że mają jednoczesny kontakt z wieloma rodzajami przedsiębiorstw, więc siłą rzeczy więcej się nauczą w trakcie pracy w biurze. W takich miejscach rozliczają się jednoosobowe działalności gospodarcze z różnych branż oraz spółki cywilne, jawne, czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Najwięcej pracy wymagają spółki, ponieważ zgodnie z ustawą o rachunkowości muszą one mieć prowadzone pełne księgi rachunkowe. Natomiast jednoosobowe działalności gospodarcze wymagają jedynie prowadzenia książki przychodów i rozchodów, co zajmuje znacznie mniej czasu, bo jest mniej szczegółowe. Poza usługami księgowymi, biura świadczą też usługi kadrowe.

Samodzielna księgowa w firmie zajmuje się sprawami tylko jednej działalności, natomiast księgowe pracujące w biurze, każdego miesiąca muszą rozliczyć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu firm o różnych charakterze prawnym. Za usługi rachunkowe przedsiębiorcy opłacają stały abonament, którego wysokość zależy od wielkości i rodzaju przedsiębiorstwa, ilości generowanych w każdym miesiącu dokumentów księgowych i od ilości zatrudnionych na etacie pracowników. Umowa z biurem obowiązuje na czas nieokreślony.