Jako właściciel domu powinieneś wiedzieć, że aby zachować go w dobrej kondycji, należy zainstalować odpowiedni system ogrzewania. Osoby, którym szczególnie zależy na estetyce oraz wydajności, często decydują się na kominki. Wybór odpowiedniego miejsca w pomieszczeniu na postawienie takiej konstrukcji jest ważny, ale kluczowe znaczenie będzie miał wybór wkładu.
Jak wybrać wkład kominkowy?
Rodzaj wkładu należy dostosować do swoich potrzeb. Dobrze dobrany posłuży nam przez wiele lat i skutecznie ogrzeje pomieszczenia. Niektórym zależy jednak tylko na dekoracyjnej funkcji kominka, bo mają inne urządzenie do ogrzewania domu i wody. Zgodnie z przepisami poza kominkiem w lokalu mieszkalnym powinno znajdować się także inne urządzenie grzewcze, na przykład specjalny kocioł. Kominki można montować tylko w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych oraz niskich budynkach wielorodzinnych, a kubatura pomieszczenia, w którym stanie musi wynosić przynajmniej 30 m3 . Należy wyposażyć je w specjalny kanał wentylacji, przez który będą się wydostawać zanieczyszczenia i produkty spalania. Dobrze zorganizowany system nie wpuszcza przez ten wywiew zimnego powietrza z zewnątrz. Sam komin powinien być zbudowany z materiałów niepalnych, dlatego najczęściej stawia się kominy ceramiczne i stalowe. A jaki powinien być wkład kominkowy? Przede wszystkim wydajny. Jeśli interesują nas wydajne wkłady kominkowe Łódź to miasto, gdzie znajdziemy bogatą ofertę tych produktów. Popularnym rozwiązaniem jest kominek powietrzny, który dystrybuuje gorące powietrze dzięki grawitacji bądź specjalnemu nadmuchowi. W niektórych wersjach wkładów znajduje się turbina do transportu powietrza. System grzeje tylko wtedy, kiedy we wkładzie płonie ogień, więc trzeba regularnie dokładać drewno. Innowacyjny kominek z płaszczem wodnym podgrzewa wodę, która krąży w instalacji. Może on funkcjonować równolegle z kotłem czy pompą ciepła oraz służyć do ogrzewania wody użytkowej. Kiedy chcemy tylko dogrzać pokoje, możemy zdecydować się na wkład gazowy, znacznie lżejszy od tych wcześniej wymienionych. Zasila się go gazem ziemnym lub z butli. Wymienione wkłady to najpowszechniejsze rozwiązania na rynku.
Wszystkie opcje należy dokładnie przeanalizować, biorąc pod uwagę rolę, jaką kominek ma pełnić w naszym domu oraz moc urządzenia. Dostępne są wkłady kominkowe powietrzne i gazowe, a także nowoczesne wkłady z płaszczem wodnym. Sprawdzenie wszystkich parametrów, zwrócenie uwagi na rodzaj i ewentualna konsultacja z fachowcem to ważne składowe procesu wybierania wkładu kominkowego.