Woda deszczowa coraz chętniej jest gromadzona i wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ciągłe podwyżki ceny wody, które uderzają po kieszeniach przeciętnego obywatela. W niektórych województwach metr sześcienny wody sięga granic możliwości finansowych normalnego zjadacza chleba, więc nic w tym dziwnego, że szukamy oszczędności na wiele możliwych sposobów. Jednym z nich jest właśnie wykorzystywanie deszczówki.
Dlaczego warto zagospodarować deszczówkę?
Wykorzystywanie wody deszczowej stało się niezwykle popularne również z innego powodu. Mowa tu o zachowaniach proekologicznych, które obecnie są na topie. Jeśli zatem można mieć swój mały wkład w ochronę naszej planety, dbając jednocześnie o domowy budżet, to dlaczego tego nie wykorzystać? Zagospodarowanie wody deszczowej na działce, czy też w gospodarstwie domowym, możliwe jest dzięki specjalnym zbiornikom na deszczówkę. Taki zbiornik umieszczamy nadziałce, najczęściej przy elewacji domu, lub też wewnątrz budynku, przykładowo w piwnicy. Są to zbiorniki naziemne, do których prowadzona jest woda spływająca z dachu budynku systemem rynnowym. Istotnym jest, aby w przypadku pojemnika zewnętrznego umieścić go w miejscu zacienionym. To znacznie spowolni namnażanie się w wodzie glonów i innych drobnoustrojów, wywołanych promieniami słonecznymi. Obecne zbiorniki mają na szczęście niewiele wspólnego ze szpecącymi ogród beczkami, gdzie niegdyś zbierano deszczówkę. Producenci dbają o atrakcyjny wygląd pojemników, dlatego z łatwością dopasujemy je do elewacji domu, czy wystroju ogrodu. Prócz nowocześnie wyglądających pojemników, mamy do dyspozycji również te przypominające kłody drewna, czy wielkie głazy, idealnie wpisujące się w otoczenie. Dzięki takim rozwiązaniom zagospodarowanie wody deszczowej na działce jest równie praktyczne, co atrakcyjne dla oka. Nagromadzoną wodę możemy przeznaczyć do podlewania roślin, grządek i rabatek, jak również do nawadniania trawnika podczas okresów suszy. Bardziej zaawansowanym sposobem wykorzystania deszczówki będzie podłączenie zbiornika do domowej instalacji, co umożliwi wykorzystanie nagromadzonej wody do spłukiwania toalet lub do robienia prania. To jednak wymaga poważnych przeróbek już istniejącej instalacji, dlatego najbardziej opłacalne jest w nowych inwestycjach.
Pamiętajmy, że na wielkość i rodzaj zbiornika wpływ ma kilka istotnych czynników. Przede wszystkim możliwość umieszczenia go na działce oraz jego pojemność, odzwierciedlająca nasze zapotrzebowanie. Zbiorniki naziemne są dużo mniejsze od modeli podziemnych, jednak zajmą określoną powierzchnię użytkową, co w przypadku małych działek może mieć istotne znaczenie. Zbiorniki podziemne natomiast wymagają większego nakładu pracy podczas montażu, jednak będą niewidoczne dla oka, a ich pojemności są zdecydowanie większe, przy czym umieszczone na odpowiedniej głębokości, mogą być użytkowane nawet podczas mrozów.