Wykorzystanie silników elektrycznych

Silnik elektryczny jest urządzeniem, które zamienia energie elektryczną na mechaniczną. Dzięki temu, że jest wykorzystywany praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu i w życiu codziennym, staję się najbardziej podstawowa maszyną elektryczną na świecie. Dodatkowo w szkołach kształcących elektrotechnikę, elektrykę, maszyny elektryczne i inne przedmioty związane z elektryką jest tematem numer jeden.

Charakterystyka silników elektrycznych

silnik elektryczny 230vBranża silników elektrycznych jest bardzo szeroka i rozwinięta. W związku z tym klasyfikuje się podstawowy podział ze względu na metodę zasilania. Pierwsza grupa to silniki prądu stałego. Jak sama nazwa mówi ich główną cechą jest to, że do pracy potrzebują energii stałej. Sprawia to, że urządzenia gdzie są używane łatwo transportować i przenosić. Dobrym przykładem może okazać się tutaj zwykła wiertarka akumulatorowa, szczoteczka do mycia zębów, albo prosta dziecięca zabawka. Ostatnio również bardzo popularne staje się montowanie silników elektrycznych jako główne źródło napędu w samochodach. Jak można zauważyć wszystkie te urządzenia mają zewnętrzną baterie, która trzeba wymieniać, lub ładować. Jest to zdecydowanie wada tych urządzeń. Kolejnym problem w tych silnikach jest fakt, że aby dostarczyć dużo mocy mechanicznej potrzeba dość sporo mocy elektrycznej. Tutaj naprzeciw temu wychodzi druga grupa, czyli silniki na prąd przemienny. Świetnie sobie radzą z dużymi obciążeniami, oraz stałą pracą. Ich cechą jest jest to, że potrzebują energii z sieci. Często jest to ich wada, ponieważ transport ich jest trudny. Te cechy świetnie sprawdzą się w fabrykach, które pracują stacjonarnie. Maszyny tam nie jeżdżą i mają stałe zasilanie. W domu natomiast dobrym przykładem może być pralka. Wykorzystany tam silnik elektryczny 230v świetnie się sprawdza. Sprzęt AGD jest na stałe zamocowany w domu, nie potrzeba bo transportować i przenosić. Dodatkowo nikt nie musi się martwić o ładowanie, lub zmianie baterii. Zarówno do silników elektrycznych na prąd stały, jak i zmienny łatwo dobrać metody sterowania. Istnieje wiele gotowych rozwiązać na rynku, które cały czas są rozwijane i ulepszane.

Przed zakupem silnika elektrycznego warto dobrze przemyśleć założenia systemu jaki chcemy zbudować. Jeśli nie jesteśmy specjalistami, dobrym pomysłem może okazać się pomoc firm zewnętrznych. Sytuacja jest również podobna jeśli chodzi o serwis. W tym wypadku silniki nawet mocno uszkodzone da się naprawić jeśli ma się do tego wiedzę, przeszkolenie i doświadczenie.