Wykorzystanie świetlnej strzały przy remoncie dróg

Intensywny rozwój motoryzacji i znaczne zwiększenie towarowego transportu powoduje, że równolegle zwiększająca się sieć dróg i autostrad nie wytrzymuje tego  obciążenia, ulega destrukcji i wymaga stałej renowacji, napraw i remontów. W większości przypadków, działania te odbywają się przy częściowym ograniczeniu ruchu na naprawianych powierzchniach.

Co znaczą migające światła w ruchu drogowym?

strzała świetlnaKażde migające światło, niezależnie od koloru, pojawiające się na drodze, powinno wywoływać wzmożoną czujność każdego kierowcy. Sygnalizuje ono, że „coś”, dzieje się na drodze. To „coś” związane jest z pracami drogowymi, które doraźnie utrudniają ruch, ale go nie wyłączają. Ma to istotne znaczenie dla transportu towarowego, który dotrze do celu z niewielkim opóżnieniem. Najbardziej „krzyczącym” znakiem jest strzała świetlna. Rusztowanie, na którym znajduje się strzała jest wysokie, aby było widoczne z jak najdalszej odległości. Mocowane jest na kołach, aby łatwo móc je przemieszczać, w miarę postępowania prac. W ten sposób zabezpiecza się prace krótkotrwałe, na dłuższych odcinkach drogi, utrudniające przejazd w krótkim czasie. Pomimo niewątpliwie pozytywnych efektów stosowania świetlnej strzały, są kierowcy, którzy bardzo nerwowo reagują na jej widok. Nie dociera do nich fakt, że drogi nie są niezniszczalne, że ich naprawa w trakcie eksploatacji, leży w interesie kierowców. Wolniejsza jazda jest na pewno lepsza od objazdu, który zawsze związany jest z koniecznością pokonania dodatkowych kilometrów. Niewątpliwie większość kierowców akceptuje taki system naprawy dróg i autostrad, dlatego urządzenie to, cieszy się dużym zainteresowaniem, a jego produkcja i montaż odbywa się na bieżąco. Zainteresowani nabywcy mogą dokonać zakupu za pośrednictwem internetu, gdzie oferenci mają swoje strony i szybko reagują na zapytania ofertowe. Urządzenia te znajdują się w orbicie zainteresowań firm, które zajmują się remontem dróg, dbają o ich stan, bezpieczny dla użytkowników, a przede wszystkim są ich właścicielami.

Jak wiadomo, drogi i autostrady mają różnych właścicieli, ale wszyscy oni mają ten sam obowiązek dbania o drogi. Warto dodać, że świetlna strzała jest znakiem międzynarodowym i w każdym kraju jest ostrzeżeniem w ruchu drogowym. Zazwyczaj mają zasilanie bateryjne albo własny agregat prądotwórczy. Czasami są stosowane do całkowitego zamknięcia przejazdu w danym miejscu. Wówczas mają charakter stacjonarny. Nie mają kół dla łatwego przemieszczania i nie są urządzeniem jednorazowego użytku.