Zastosowanie dysz zamgławiających

W ogrodnictwie bardzo ważnym elementem praz związanych z uprawą roślin jest zapewnienie im odpowiedniego nawodnienia. Rośliny rosną jeśli będą miały zapewnione wystarczające ilości składników potrzebnych do ich wzrostu. Tymi składnikami są mikroelementy, słońce i woda, które zależy dozować z zachowaniem odpowiednich reguł związanych z podaniem właściwych ilości. Największe restrykcje są związane z młodymi sadzonkami o delikatnym listowiu.

Polecana dysza zamgławiająca do nawodnienia młodych roślin

polecane dysze zamgławiająceW przypadku takich roślin ważne jest, aby nie podlewać ich zbyt mocnym strumieniem wody, na przykład z tradycyjnego węża. W takim przypadku ulec uszkodzeniu może listowie tych roślin, co w konsekwencji prowadzić będzie do zwiędnięcia rośliny. W takich przypadkach są mocno polecane dysze zamgławiające spryskujące rośliny delikatną mgiełką z wody. Tego typu dysze umieszcza się w pobliżu roślin i uruchamia się dopływ wody do systemu. Dzięki odpowiednio wyprofilowanej budowie woda rozpryskuje się w postać delikatnej mgiełki spryskującej rośliny, przez co nie uszkadza listowia zbyt wysokim ciśnieniem. Podlewanie w ten sposób jest także polecane przez ogrodników, ze względu na to, że dostarcza jednolitej ilości wody w każdą część rośliny, a dodatkowo tworzy odpowiedni mikroklimat wokół nawadniając powietrze, przez co zwiększa się jego wilgotność. Zużycie wody w przypadku spryskiwania mgiełką poprzez dysze zamgławiające jest bardzo mała i dlatego jest to także rozwiązanie ekonomiczne. Niektóre rośliny wręcz wymagają takich dyszy ze względu na konieczność uprawiania ich w klimacie tropikalnym, o często wysokiej wilgotności powietrza. W ich przypadku ekosystem rośliny jest często dostosowany do pobierania wody przez liście, a zatem system mgły będzie w tym przypadku jeszcze bardziej efektywny. Wielokrotnie na pewno spotkaliście się z takim rozwiązaniem na przykład w palmiarniach, znajdujących się na terenach dużych miast, które posiadają tropikalną florę na swoim terenie.

Jeśli mamy dobrany odpowiednio system nawadniający to nie musimy się zbytnio przejmować ilością dobranej wody do systemu, gdyż nowoczesne rozwiązania regulują to samoczynnie. Grunt to dobór odpowiednich dyszy, które dają różne rodzaje mgły i zróżnicowaną ilość wody do całego systemu. Najlepiej, jeśli będą to produkty wykonane z mocnych materiałów, które są odporne na działanie wody i nie ulegają degradacji pod jej wpływem, gdyż w takich dyszach liczy się przede wszystkim precyzja ich działania, stąd wymiary muszą być zachowane do setnych części milimetra.